Ion Ceban cere 177 de milioane de lei de la guvern în contextul scumpirii energiei electrice

ion ceban POLITIC

Primăria Municipiului Chișinău a transmis către instituțiile statului, și anume: Președinția, Parlamentul, Guvernul, Cancelaria de Stat și Ministerul Finanțelor, o solicitare de compensare din sursele bugetului de stat pentru unele servicii strategice, precum transportul public de călători și iluminatul public, iar suma solicitată este de peste 177 de milioane de lei.

”Solicităm o abordare pragmatică și constructivă și nu devierea de la subiectele principale, cum s-a întâmplat anterior, cu recomandări de a ne consolida capacitatea proprie și de a găsi soluții pe intern. Municipalitatea nu a planificat aceste cheltuieli, ținând cont că prețul la energia electrică a crescut cu 75%. Sunteți direct responsabili de situația actuală”, a declarat edilul capitalei, Ion Ceban.

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, a declarat că solicitarea Primăriei Chișinău va fi examinată, ”însă este important de subliniat că lipsa unei planificări bugetare responsabile la nivel local nu poate fi compensată exclusiv din bugetul de stat.”

sinteza.org

Lasă un răspuns