Jurnalista Margo Sorokina, care anterior a lucrat pentru agenția Sputnik, a fost intimidată, înjurată și agresată chiar în timpul Adunării Naționale ”Moldova Europeană” organizată de Maia Sandu și Partidul Acțiune și Solidaritare. Într-o intervenție pe pagina sa personală, jurnalista a menționat că în timp ce aștepta să fie citită Rezoluția, un grup de tineri s-ar fi amuzat pe seama ei, iar printre ei, se afla și o tânără pe care o cunoștea de pe TikTok.
Tânăra la care a făcut referire jurnalista, făcea filmulețe video pe rețeaua de socializare, iar la ordinea zilei erau clipurile video în care jurnalista era făcută cu ou și cu oțet pentru felul în care arată.
Conform spuselor Margaritei Sorokina, fără intenții rele s-a apropiat de tânără și a salutat-o, iar ulterior a rugat-o să nu mai ia în derâdere felul în care aceasta arată, pentru că totuși suntem o țară liberă și democrată, acest lucru nefiind o normalitate într-o țară care se pretinde a fi europeană. La un moment dat, fără a bănui ceva, jurnalista a fost apucată și trasă de păr, a fost înjurată și ofensată.
Jurnalista susține că prietenii tinerei au început a râde, iar ceilalți care erau prezenți acolo nu au intervenit pentru a calma spiritele. Din cele constatate de Margo, nu era niciun polițist în zona respectivă, iar la una din intersecții aceasta s-a apropiat de poliție și le-a explicat cum s-a întâmplat totul, dar ei ar fi reacționat foarte vag.
”Această zi o voi ține minte pe mult timp. Nu am avut niciodată o stare de neputință atât de mare ca azi, în țara noastră. Eu filmam Adunarea Maiei Sandu și așteptam să dea citire Rezoluției. În fața mea, era un grup de tineri, pe care nu îi cunosc. Mi-am aranjat echipamentul, iar în timpul ăsta, tânărul care era în fața mea a făcut semn unei domnișoare de alături și a arătat spre mine, au început a râde. Eu am recunoscut tânăra, este de pe TikTok și are o viziune diferită față de a mea. Prin faptul că tot timpul mă înjura și mă intimida, ea și-a făcut abonați pe TikTok, vorbea despre înfățișarea mea, dar eu luam asta ca pe o glumă. M-am apropiat de ea și am salutat-o, ea a început a țipa. Am înțeles că ea face live pe TikTok și doar am rugat-o încet la ureche ca pe viitor să nu mai vorbim despre înfățișarea oamenilor pentru că nu este frumos (…) Ea a întors camera spre mine și a început a țipa cu „spumă la gură”, dar eu nu înțelegeam ce spune (…) La un moment dat aceasta mă apucă de păr și filma pentru Tiktok, iar eu am luat o sticlă de apă și am stropit-o. Prietenii ei au început a râde, aproape nu era niciun polițist, niciun cetățean nu s-a apropiat să o liniștească, toți se uitau (…) Am găsit un polițist și i-am povestit ce s-a întâmplat, dar ei nu prea au reacționat, eu am scris plângere. Era atâta lume, dar nimeni nu a intervenit (…)”, a explicat jurnalista pe pagina sa.
Jurnalista a depus o plângere la poliție pe numele agresoarei.
Vedeți istorioara integrală AICI.








