În urma pozelor postate pe rețelele de socializare în care oamenii sunt vaccinați în stradă și fără a fi respectate condiții speciale de supraveghere, primarul Capitalei Ion Ceban a comentat și el scandalul. Declarațiile au fost făcute în cadrul ședinței operative a serviciilor Primăriei Chișinău, transmite Realitatea.
„Situația epidemiologică ne impune să luăm noi decizii. În această perioadă am avut încredere și am urmat sfaturi. Rog ca cetățeniii să se sfătuie cu medicii și să nu se recurgă la condiții ciudate de vaccinare de către unii. Dacă măcar unii din solicitau troleibuzul, punct mobil de vaccinare, dar din păcate astfel de solicitări nu au existat. Ceea ce am văzut pe rețele spre mare regret arată lipsa condițiilor totale în ceea ce ține porocesul de vaccinare. A fost omis protocolul. Nici vacile nu sunt așa vaccinate. Rog cetățenii să aibă grijă”, comentează edilul Capitalei.
Amintim că o fotografie făcută publică de unii deputați PAS, care dețin majoritatea parlamentară în urma rezultatului alegerilor anticipate din 11 iulie 2021, a trezit indignarea cetățenilor moldoveni în spațiul public. La scurt timp, aceasta a fost ștearsă de pe rețelele sociale, însă unii internauți au reușit să o salveze și să o republice. Mai mult, acolo unde a fost încărcată pe Facebook, există dovadă că postările deputaților PAS au fost editate.








