VIDEO// Fostul lider al partidului ȘOR, Dinu Țurcanu, îndeamnă oamenii să nu iasă la protestul organizat de Ilan Șor: „Riscă să fie scăldat în sânge”

dinu turcanu a fost retinut de politie in timp ce incerca sa intre in curtea presedintiei oamenii legii au venit cu explicatii 187820 1664526898 POLITIC

Fostul președinte al raionului Orhei, Dinu Țurcanu, a transmis un mesaj public în care își exprimă îngrijorarea față de protestul de lungă durată anunțat de Ilan Șor pentru mâine, în Aleea Gării din Chișinău. Într-un live pe Facebook, Țurcanu a precizat că vorbește atât din postura de fost lider raional, ales din partea Partidului Politic Șor, cât și din cea de organizator al protestelor pașnice din 2022.

„În 2022 am fost direct responsabil de menținerea protestelor în câmpul legal și pașnic. Sunt mândru că am reușit acest lucru. Însă protestul de mâine, din start, este compromis. Intențiile sincere ale oamenilor care au motive să protesteze sunt plasate într-o zonă ilegală și chiar penală”, a declarat Țurcanu.

Acesta a avertizat că manifestația ar putea degenera în violențe, cu provocări ce s-ar putea solda cu vărsări de sânge, de care ar putea profita inclusiv actuala guvernare „pentru a-și justifica incompetența ultimilor patru ani”. Țurcanu a subliniat că deși consideră guvernarea compromisă și crede că trebuie să plece, schimbarea trebuie să se producă pe cale legală și democratică, prin alegeri.

Adresându-se locuitorilor din Orhei și din Găgăuzia, fostul lider raional le-a cerut să nu participe la protestul de mâine, în ciuda nemulțumirilor legitime.

„Rămâneți activi civic, demni și verticali, dar nu cădeți în capcana care se întinde cu sânge rece Republicii Moldova. Vom lupta până la capăt, dar legal”, a spus acesta, încheindu-și mesajul cu apelul ca toate manifestările să fie păstrate „în câmp legal și constituțional”.

sinteza.org

Lasă un răspuns