VIDEO// Ana Revenco: Aproape 16 000 de cetățeni ucraineni au traversat frontiera Republicii Moldova

VIDEO// Ana Revenco: Aproape 16 000 de cetățeni ucraineni au traversat frontiera Republicii Moldova ACTUAL

Ministrul Afacerilor Interne, Ana Revenco, a declarat în cadrul unui briefing de presă că până la ora 8:00 în Republica Moldova au intrat 15.700 de cetățeni ucraineni, iar 3 100 dintre ei au părăsit Republica Moldova spre România.

„Sunt peste 24 de ore de la declanșarea războiului din Ucraina. Date actualizate: înregistrăm un flux de circa 15 816 cetățeni ai Ucrainei care au travestat frontiera pe sens de intrare. Menționez că fluxul continuă să fie unul intens, coloana mijloacelor de transport în așteptare la intrare în RM către finele zilei de ieri a înregistrat peste 20 de kilometri”, a spus Revenco.

Totodată, aceasta a anunțat că numărul angajaților poliției de frontieră a fost triplat în cele mai solicitate puncte de trecere pentru a face față afluxului de migranți. Până la această ora, în adresa autorităților au parvenit 315 solicitări de azil. Este vorba despre copii și adulți.

sinteza.org

Lasă un răspuns