Peste 14 mii de pacienți au solicitat ambulanța în ultima săptămână

Un bărbat a decedat pe patul de spital după ce a fost snopit în bătăi. Victima voia să-și apere fiul ACTUAL

În ultima săptămână a lunii noiembrie, echipele de asistență medicală urgentă au acordat primul ajutor medical pentru 14 544 de persoane.

Potrivit datelor Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească, cel mai des au solicitat ambulanța cetățenii cu urgențe respiratorii – 3 220 solicitări, urmate de urgențele cardiovasculare – 2 959 și cele neurologice – 1 956 solicitări.

În perioada menționată, 1 117 cetățeni cu diverse traumatisme au primit ajutor medical la etapa de prespital.

La Serviciul de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească au mai apelat 83 persoane cu maladii infecțioase, 39 cu urgențe toxice și 18 cu combustii. Totodată, echipele AMU au acționat și în cazul a 17 intoxicații cu medicamente; 8 –  cu alcool și trei cu monoxid de carbon.

sinteza.org

Lasă un răspuns