Pompierii IGSU aflați în misiunea de Pre-poziționare din Republica Elenă au desfășurat prima intervenție.
În dimineața zilei de 16 iulie 2026, la ora 08:50, echipa pompierilor moldoveni, aflată în misiunea de Pre-poziționare în Republica Elenă, a participat la prima intervenție de lichidarea a mai multor focare de ardere de vegetație în zona Souroti, regiunea Salonic. Pentru eficientizarea misiunii, autoritățile elene au solicitat forțe suplimentare pentru lichidarea completă a focarelor rămase active.
Ajunși în zona Souroti, pompierii moldoveni au fost repartizați în două subechipe, care au desfășurat acțiuni de localizare și lichidare a focarelor de ardere, precum și de prevenire a reaprinderii focarelor. Totodată, angajații IGSU, au patrulat și au monitorizat sectoarele cu risc sporit de reaprindere, stingând focarele ascunse și sursele reziduale de căldură. Activitățile s-au concentrat pe securizarea perimetrului afectat, eliminarea tuturor focarelor existente și prevenirea extinderii incendiului.
Pe întreaga durată a intervenției, pompierii IGSU au acționat în cooperare cu celelalte echipe de intervenție dislocate în teren, toate misiunile fiind coordonate de ofițerii de legătură ai autorităților elene.
Misiunea s-a încheiat în jurul orei 14:00, după lichidarea focarelor de ardere. Ulterior, echipa Republicii Moldova a fost retrasă la baza operațională, unde pompierii au efectuat verificarea tehnicii și echipamentului, precum și procedurile necesare pentru restabilirea capacității operaționale în vederea unor eventuale intervenții ulterioare.
Amintim că echipa IGSU participă, în perioada 14 iulie – 1 august 2026, la misiunea de Pre-poziționare în Republica Elenă, desfășurată în cadrul Mecanismului de Protecție Civilă al Uniunii Europene.
Scopul misiunii este acordarea sprijinului autorităților elene în gestionarea incendiilor de vegetație și pădure pe durata sezonului cu risc sporit.








