Un grup de elevi din cadrul Liceului Teoretic Gheorghe Asachi au vizitat Muzeul Serviciului Vamal al Republicii Moldova

excursie ACTUAL

Un grup de elevi din cadrul Liceului Teoretic Gheorghe Asachi au vizitat Muzeul Serviciului Vamal al Republicii Moldova și Galeria colecțiilor ”Petru Costin” a Consiliului raional Ialoveni. 

În cadrul vizitei, elevii au făcut cunoștință cu fondatorul muzeului și a galeriei, colonelul Serviciului Vamal Petru Costin, care le-a făcut o excursie, povestindu-le despre istoria neamului nostru și a vămii din Republica Moldova.

Copii au rămas impresionați de primirea caldă și volumul obiectelor expuse, printre acestea fiind colecții de chipiuri vamale și de uniforme, precum și cea mai mare hartă teritorială a Republicii Moldova executată din cca. 160 mii de monede și cea mai mare colecție de potcoave din lume, formată din cca. 13 mii de potcoave, care a intrat în Cartea Recordurilor Guinness.

Notă: Muzeul Serviciului Vamal al Republicii Moldova face parte din comunitatea mondială a muzeelor vamale, fiind înființat în anul 2007 prin Ordinul Directorului Serviciului Vamal al Republicii Moldova. 

sinteza.org

Lasă un răspuns