VIDEO// Dorin Recean cere demisii la Termoelectrica, după scandalul cu păcura îngropată făcut public de politicianul Renato Usatîi

recean POLITIC

În urma scandalului cu păcura îngropată, prim-ministrul Dorin Recean a cerut public demisii în cadrul companiei. Acest apel a avut loc în contextul unor acuzații grave privind managementul defectuos, care au creat un impact negativ asupra mediului și sănătății publice.

Dorin Recean a făcut un apel ferm către conducerea companiei să facă remanierile necesare pentru a lua măsuri concrete în gestionarea corectă a deșeurilor toxice. El a subliniat importanța asigurării transparenței și responsabilității în activitatea Termoelectricei, pentru a evita astfel de incidente în viitor.

”Este total inacceptabil situația de la Termoelectrica din două considerente, și din considerente de atitudine față de mediu, dar și ca și procedură de management. Rog până la sfârșit de săptămânî tot managementul să fie remaniat”, a notat Recean.

Scandalul cu păcura îngropată a stârnit un val de indignare în rândul opiniei publice și al activiștilor pentru mediu, care au cerut măsuri urgente pentru protejarea mediului și a sănătății cetățenilor. Presiunea publică asupra Termoelectricei și a autorităților competente a crescut în ultimele zile.

În contextul în care termenul stabilit de Dorin Recean se apropie de sfârșit, se așteaptă cu interes să se vadă cum vor reacționa conducerea companiei și ce măsuri concrete vor fi luate pentru a soluționa problema gestionării deșeurilor toxice.

În același timp, opinia publică este în alertă și va monitoriza atent evoluțiile din acest caz, urmărind dacă angajamentele de curățenie și responsabilitate vor fi respectate în viitor.

sinteza.org

Lasă un răspuns