DOC// Tariful la căldura centralizată în capitală SE SCUMPEȘTE cu aproximativ 20%

Moldovenii se vor încălzi și trupește, nu doar sufletește. Din 22 octombrie se dă startul sezonului termic ECONOMIC

Veste proastă pentru locuitorii Capitalei. Tariful la căldură va crește cu aproape 400 de lei sau 18 la sută, transmite Realitatea.

Agenția Națională pentru Reglementarea Energetică a elaborat proiectul tarifului pentru energia termică livrată consumatorilor de către „TERMOELECTRICA” S.A. pentru anul 2022.

Astfel, o Gcal va costa 2568 de lei, iar în prezent este 2169 de lei.

Amintim că ultima dată tariful la căldură în Capitală a crescut cu 30%, în ianuarie 2022.

Totodată, se scumpește și energia electrică, produsă de „TERMOELECTRICA” S.A. de la 3,35 lei k/Wh până la 3,78 lei, adică o creștere de 43 de bani.

Proiectul Tarifului Pentru … by Realitatea.md

sinteza.org

Lasă un răspuns