Nu au vrut crucifix la MAI, dar vor biserică în curtea Ministerului Apărării. Când va fi gata construcția

Nu au vrut crucifix la MAI, dar vor biserică în curtea Ministerului Apărării. Când va fi gata construcția ACTUAL

O biserică din lemn cu hramul lui Ştefan cel Mare şi Sfânt, se construieşte în curtea Ministerului Apărării al Republicii Moldova, informează IPN.

 „Lăcaşul se înalţă din dorinţa cadrelor militare, a militarilor înrolaţi, dar şi cu scopul de a completa şi oferi efectivului Armatei Naţionale susţinerea duhovnicească de care necontenit este nevoie spre întărire sufletească pentru a putea urma sfatul Măriei Sale, Ştefan, de a fi Strajă la hotare” se arată într-un comunicat al arhimandritului Nicolae (Roşca), duhovnic al Mănăstirii Ciuflea şi preşedinte al Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în MAI, Ministerul Apărării şi Organele de Drept, care gestionează lucrările de construcţie a Catedralei Memoriale.

Până în prezent, angajaţii Ministerului şi ai instituţiilor subordonate, printre care Academia Militară a Forţelor Armate „Alexandru cel Bun” sau Agenţia pentru Ştiinţă şi Memorie Militară au putut oferi benevol salariul pe o zi ca jertfă pentru ridicarea bisericii. „La moment, construcţia se află la etapa de acoperire cu continuare a turlei centrale şi a clopotniţei care necesită a fi finisate până la căderea zăpezii, deoarece construcţia este ridicată din lemn şi trebuie protejată de factorii climatici ce posedă un impact negativ asupra lemnului”, a precizat arhimandritul Nicolae Roşca.

Lemnul se prelucrează în mai multe etape: curăţirea lemnului prin suflare cu nisip, astuparea rosturilor între bârne, şi ungerea cu ulei de in pentru a oferi rezistenţă în timp lemnului. Apoi urmează asamblarea uşilor şi a ferestrelor în număr de 38, termoizolarea podelei ambelor nivele şi placarea lor, asamblarea iconostaselor şi a mobilierului bisericesc şi alte lucrări ce vor apărea în timp.

Lemnul se prelucrează în mai multe etape: curăţirea lemnului prin suflare cu nisip, astuparea rosturilor între bârne, şi ungerea cu ulei de in pentru a oferi rezistenţă în timp lemnului. Apoi urmează asamblarea uşilor şi a ferestrelor în număr de 38, termoizolarea podelei ambelor nivele şi placarea lor, asamblarea iconostaselor şi a mobilierului bisericesc şi alte lucrări ce vor apărea în timp.

Se preconizează ca lucrările de construcţie să fie finalizate anul viitor.

sinteza.org

Lasă un răspuns