Site icon sinteza.org

LIVE// Renato Usatîi A CONFIRMAT cu lacrimi în ochi că pleacă din funcție

deputatii psrm cer verificarea averii lui usatii cu salariu de 48 mii de lei si a cumparat automobil de lux in valoare de 3 milioane de lei

Renato Usatîi, a confirmat în cadrul conferinței de presă că demisionează din funcția de primar al Capitalei de Nord. După ce și-a prezentat raportul de activitate, acesta a mulțumit oamenilor pentru suportul oferit pe parcursul mandatului.

După ce a plecat din funcția de primar al Capitalei de nord, Renato Usatîi ar putea fi înlocuit de către unul dintre membrii partidului PACE. Anunțul a fost făcut de către Gheorghe Cavcaliuc imediat după alegerile parlamentare din 11 iulie 2021. Aceștia și-au reiterat poziția și după anunțul de astăzi a lui Renato Usatîi.

”Felicitări, Renato, în sfârșit ai înțeles că locul tău nu e în Parlament și nici la Primăria din Bălți. E timpul ca al doilea ca mărime oraș din Moldova să fie administrat de un gospodar, să facem ordine în Bălți, pentru oameni și de acest lucru se va ocupa Nelu Straciuc, președintele Organizației Teritoriale Bălți și secretar general al PACE. Nelu Straciuc a luptat cu schemele și ilegalitățile, nedreptatea din Bălți, cunoaște foarte bine problemele și nevoile orașului și are toate capacitățile dar și încrederea echipei PACE ca să transforme capitala de nord a țării într-un oraș european, modern.Nelu Straciuc este candidatul PACE la funcția de primar al municipiului Bălți. Așa să ne ajute Dumnezeu!PS: Îndemn toți primarii acestui partid să demisioneze, PACE va înainta în fiecare localitate candidați destoinici, profesioniști, adevărați gospodari care vor face ordine pentru oameni”, se arată în postarea lui Cavcaliuc.

Reprezentantul partidului PACE a comunicat pentru redacția Sinteza că era de așteptat ca acesta să demisioneze din funcție, doar că a făcut-o prea târziu.

”Renato Usatîi trebuia să demisioneze imediat după alegeri, când oamenii i-au demonstrat că nu mai au nevoie de un primar care vine cu promisiuni false. Oamenii au nevoie de un adevărat gospodar la primărie, și nu Usatîi. El a arătat oamenilor pe parcursul mandatului că nu este în stare să facă nimic. Cetățenii noștri au nevoie de un om de încredere, nu un turist care iese dintr-o vacanță și se duce în alta.O să ne pregătim pentru campania electorală ca să nu dezamăgim oamenii pentru că ei au așteptări mari. O să ne concentrăm pe problemele cetățenilor ca să vadă într-adevăr cum se trăiește bine în Bălți”, a spus Nelu Straciuc.

Menționăm că Renato Usatîi a avut parte de un eșec zdrobitor la alegerile parlamentare și s-a situat pe locul trei în orașul în care este primar. În ziua imediat următoare, Usatîi a anunțat că pleacă din funcția de primar, dar și de la șefia Partidului Nostru.

Exit mobile version