Un primar, dat dispărut de trei zile. Nimeni nu-și poate explica ce s-a întâmplat

politia girofar 1280x720 1 ACTUAL

Un primar din Satu Mare, dat dispărut de trei zile. Este vorba despre primarul comunei Satu Mare, Toader Adrian Lavric, în vârstă de 47 de ani, care a ieșit luni la amiază din primărie iar de atunci n-a mai fost văzut de nimeni.

Luni, pe la ora 14.00, a plecat de la primărie. Ieri n-a venit, azi n-a venit, n-a făcut cerere de concediu, nu și-a delegat atribuțiile, nimic. Nimeni nu știe ce este cu el. Am înțeles că soția a anunțat și la poliție că a dispărut. Situația e confuză total, a declarat secretarul.

Secretarul comunei, Cornel Florean, a mărturisit că nimeni nu are idee ce s-a întâmplat și nici unde se poate afla primarul. Acesta a mai spus că nu știe ca primarul să fi avut probleme de sănătate sau de orice altă natură. În plus, primarul „nu este omul care să încurce lucrurile. Casă, serviciu și atât”.

Se pare că mașina primarului Lavric se află și acum în parcarea Aeroportului „Ștefan cel Mare” Suceava, ceea ce înseamnă că acesta ar fi plecat marți cu avionul de Roma, însă familia primarului nu a dorit să facă nici un comentariu.

În plus, în urmă cu aproximativ două săptămâni, în cadrul unei ședințe de consiliu local primarul PSD Toader Adrian Lavric a avut mici contrări cu consilierul local USR Silvestru Balan, iar după ședință s-a spus că l-ar fi lovit pe Balan, chiar în fața primăriei. Imediat după, consilierul a fost transportat cu o ambulanță la Spitalul Municipal Rădăuți, fiind și internat. Silvestru Balan a fost diagnosticat cu traumatism cranian și contuzie de coloană lombară, iar imediat după a spus că a fost bătut măr de către primar.

Prima dată m-a lovit puternic în urechea stângă, croșeu, apoi în dreapta, și am căzut. După aceea multe picioare în spate, în coloană, minunății, toate cele… Acum sunt la spital, am branulă, mi se fac investigații peste investigații. Îi spuneam adineauri doctorului că din cauza umflăturilor am probleme și cu respirația, depinde în ce poziție stau. Am fost lovit numai de primar. Nu am avut nimic cu dumnealui, însă eu cred că de mult timp se urmărește acest lucru. Eu sunt mai tranșant, spun numai adevărul. Eu sunt vertical. Oricum intenționez să-l dau în judecată pe primar, a declarat Silvestru Balan.

Primarul a recunoscut că s-a certat cu Bălan, însă a spus că doar l-a îmbrâncit, însă regretă acum. Atunci când a fost întrebat dacă acest incident a produs schimbări de comportament asupra primarului, secretarul comunei a declarat că nu i s-a părut și că nu a discutat niciodată cu Toader Lavric despre altercația cu consilierul Balan.

sinteza.org

Lasă un răspuns