După o perioadă cu temperaturi deosebit de mici chiar și pentru această perioadă a anului, vremea se încălzește semnificativ și ultima săptămână din februarie va arăta mai degrabă ca un sfârșit de martie sau chiar un început de aprilie.
Practic în fiecare zi din această săptămână maximele zilei vor depăși 10 grade Celsius, miercuri fiind o excepție, când va fi un pic mai frig. În a doua parte a săptămânii vom avea parte de temperaturi pozitive chiar și noaptea.
De vreme cu adevărat generoasă ne vom bucura în Weekend, când maximele vor depăși 15 grade Celsius în zonele de centru și sud ale Republicii Moldova.
Sunt și șanse mici de precipitații, cu excepția zilelor de miercuri, sâmbătă și duminică, când ar putea să plouă ușor.







