Peste 19.000 de traversări, înregistrate la frontieră în ultimele 24 de ore

Peste 19.000 de traversări, înregistrate la frontieră în ultimele 24 de ore ACTUAL

În ultimele 24 de ore, în punctele de trecere a frontierei fluxul de persoane a constituit 19 245 de traversări. Pe sensul de intrare în Republica Moldova s-au înregistrat 8 856 de traversări persoane, dintre care 4 944 de treceri la frontiera moldo-română, 3 102 treceri la frontiera cu Ucraina și 810 treceri aeriene.

Cele mai tranzitate puncte de trecere a frontierei (intrare în Republica Moldova) rămân a fi:

PTF Leușeni – 2 102 traversări persoane;

PTF Sculeni – 1 243 traversări persoane;

PTF Otaci – 1 224 traversări persoane;

PTF Aeroport – 810 traversări persoane;

PTF Giurgiulești-Galați – 797 traversări persoane.

Totodată, pe parcursul a 24 de ore, polițiștii de frontieră au înregistrat următoarele acțiuni ilegale:

– două persoane documentate pentru încălcarea regimului zonei de frontieră;

– două persoane au fost identificate la frontieră cu consemn național;

– 16 persoane au fost documentate pentru nerespectarea măsurilor de profilaxie, prevenire și/sau combatere a bolilor epidemice (art.76′ al CC al RM).

În punctele de trecere a frontierei deschise traficului au fost supuse screeningului 19 245 de persoane și completate 241 de fișe epidemiologice individuale. La trecerea frontierei de stat nicio persoană nu a prezentat simptome ale infecției de tip Covid-19 (febră, rinoree, tuse seacă).

sinteza.org

Lasă un răspuns