VIDEO// Marian Lupu: “În timpul guvernării PAS, cumătrismul a ajuns la cele mai înalte cote“

marian lupu 1 POLITIC

Criza prin care trece acum Republica Moldova este o consecință a disponibilizării de către PAS a tuturor tehnocraților din instituțiile de stat și înlocuirea acestora cu oameni aleși pe criterii de rudenie de loialitate de partid. Declarațiile au fost făcute de președintele Partidului „Respect Moldova”, Marian Lupu, la podcastul „EuroOpinii”.

Cumătrismul a atins acum cele mai înalte cote din toată perioada de independență, însă cu ajutorul presei pe care o controlează, guvernarea încearcă să ne inoculeze imaginea unei realități colorate, în care totul e bine și în care suntem pe „mâini bune”, explică politicianul.

„Realitatea în care trăiește cealaltă parte a societății este însă cu totul alta – cu prețuri în continuă creștere, cu economie în scădere, cu mai puține exporturi, cu exod constant, cu declin demografic și cu mai puține drepturi și libertăți”, a specificat Marian Lupu.

El a făcut referire la rezultatele recentelor sondaje sociologice, care arată o profundă nemulțumire a societății față de realitate.

„60% din cetățeni spun că țara se mișcă într-o direcție greșită. Până la 70% susțin că guvernarea este incompetentă, nu are soluții reale și se preocupă doar de propriile interese. Cu alte cuvinte, în cealaltă realitate, avem o guvernare slabă, compromisă, fără sprijin politic”, a precizat Marian Lupu.

Președintele Partidului „Respect Moldova” a accentuat că formațiunea pe care o conduce pledează pentru readucerea profesioniștilor în funcțiile publice și restabilirea încrederii în instituțiile de stat.

sinteza.org

Lasă un răspuns