Site icon sinteza.org

Precizări de presă ale MAEIE în legătură cu situația de securitate din Israel

situatia de securitate din israel

Actualizare privind situația de securitate din Israel nr. 10 din 20 octombrie 2023.

În ziua de 19 octombrie, în Republica Moldova, prin cursele aeriene Chișinău – Tel Aviv – Chișinău, au revenit 311 de cetățeni moldoveni și au plecat 85 de cetățeni. În total, de la începutul războiului din Israel au revenit 1622 cetățeni moldoveni, iar 548 au plecat spre Tel-Aviv.

Conform informației oficiale emise de Ministerul Afacerilor Externe al Statului Israel, NU se confirmă decesul a încă unui cetățean al Republicii Moldova. În legătură cu punctul de trecere Rafah, menționăm că acesta rămâne închis în scopul evacuărilor, iar autoritățile mențin o comunicare constantă cu partenerii străini. La fel, menținem și comunicarea constantă cu cetățenii noștri din Fâșia Gaza.

Reamintim importanța respectării cu strictețe a instrucțiunile de securitate emise de autoritățile israeliene, dar și informare din surse oficiale și credibile.

Informații de contact:

Centru de Apel MAEIE:

Exit mobile version