Șeful poliției de frontieră, Rosian Vasiloi, anunță pe pagina sa de Facebook despre faptul că s-ar fi apucat de lucru. Într-o postare făcută în dimineața de 23 februarie, acesta și-a etalat corpul în uniforma poliției de frontieră cu mesajul ”Pe la Giurgiulești nu se trece”.
Vasiloi a făcut referire la un comunicat al Poliției de Frontieră în care se arată că un automobil care figura în baza de date INTERPOL, ar fi încercat să intre în țară. La volanul mașinii a fost legitimată o cetățeancă a Ucrainei.
”Acum o zi, în punctul de trecere a frontierei Giurgiulești-Reni, s-a apropiat pe sensul de intrare în R. Moldova autoturismul de model Toyota C-HR, fabricat în anul 2019. În cadrul controlului de specialitate, polițiștii de frontieră au stabilit că mașina ar fi furată și dată în căutare internațională prin INTERPOL.
Conform procedurilor legale, până la finalizarea cercetărilor și luarea unei decizii, mașina a fost indisponibilizată pe teritoriul SPF Giurgiulești. Cercetările pe caz continuă”, se arată în comunicatul Poliției de Frontieră.
Pe de altă parte, Republica Moldova rămâne una dintre principalele surse de țigări de contrabandă în România.
Periodic, poliția de frontieră a României informează despre contrabanda cu țigări în care sunt implicați cetățeni moldoveni.
Detalii vedeți AICI.
Menționăm că numărul de descoperiri al țigărilor de contrabandă a crescut cu 11% în anul 2022. Ca urmare, polițiștii de frontieră au înregistrat 94 de cazuri de trafic ilicit de țigări și produse de tutungerie, cu capturarea a cca 380 mii pachete de țigări și 420 kg de tutun pentru narghilea. În anul 2021, angajații Poliției de Frontieră au consemnat 85 de cazuri, fiind ridicate cca 68 mii pachete de țigări și peste 160 kg de tutun de narghilea.
Creșterea indicatorului privind volumul de țigări capturate a fost caracteristică pentru toate segmentele de frontieră. Astfel că pe parcursul anului precedent, în comparație cu anul 2021, la frontiera moldo-română cantitatea de țigări depistată s-a majorat de trei ori, pe cale aeriană – cu 65% și prin segmentul moldo-ucrainean – de 19 ori.
În continuare, sporirea capacităților Poliției de Frontieră în prevenirea și contracararea contrabandei cu țigarete rămâne un obiectiv primordial al instituției. La fel, consolidarea cooperării cu alte instituții antrenate în lupta cu traficul ilegal de țigări și produse de tutungerie, prin prisma impactului negativ asupra securităţii frontierei de stat care îl are acest flagel infracțional.

