Aproape 4,5 milioane de locuitori au rămas fără electricitate în noaptea de joi spre vineri din cauza atacurilor forţelor ruse împotriva infrastructurii Ucrainei, preşedintele Volodimir Zelenski denunţând o ‘teroare energetică’, transmite AFP.
Numai ieri seara, aproximativ 4,5 milioane de consumatori au fost temporar deconectaţi’ în Kiev şi în alte zece regiuni din ţară, a subliniat preşedintele Zelenski în discursul său de seară.
Ruşii ‘nu pot învinge Ucraina pe câmpul de luptă, de aceea încearcă să ne zdrobească poporul’ prin ‘teroarea energetică’, a acuzat el.
Rusia a deteriorat 40% din întreaga infrastructură energetică a Ucrainei în urma atacurilor regulate cu rachete şi cu drone
Rusia a deteriorat 40% din întreaga infrastructură energetică a Ucrainei în urma atacurilor regulate cu rachete şi cu drone, potrivit preşedintelui ucrainian, Volodimir Zelenski.
La o întâlnire la Kiev cu comisarul european pentru Energie, Kadri Simson, Zelenski a vorbit despre urmările terorismului energetic practicat de Rusia, care a afectat deja destul de serios infrastructura Ucrainei, în special centralele termice, cele electrice şi hidrocentralele.








