Nadeja Yakivna, de 63 de ani, originară din Ucraina – folosită de activiștii locali în scopuri politice. Aceasta susține că a fost racolată de un grup de activiști civici și contra-protestatari.
Bătrâna a fost ținută câteva nopți friguroase în fața Președinției, după ce ”activiștii” i-au promis că o vor ajuta să se întoarcă în Ucraina. Ucraineanca a menționat că a auzit în ”Orășelul Schimbării” că se vorbea și în ucraineană și a încercat să se apropie, doar că cei care au racolat-o i-ar fi interzis să discute cu oamenii.
Ulterior, niște protestatari din ”Orășelul Schimbării” s-au apropiat de bătrână, iar aceasta a început a plânge, spunând că nu știe ce să facă și încotro să o apuce.
”M-au chemat la ambasada Ucrainei, nu cunosc din ce motive, eu am venit, de o lună deja nu mă pot duce înapoi în Ucraina, eu doresc la copii în Ucraina, iarna e aproape. Zilele trecute am făcut cunoștință cu Maria Olar, s-au apropiat și au întrebat ce caut eu, mi-au spus să stau aici pe scaun, am auzit ucraineni și am vrut să mă apropii, dar mi-a spus să nu vorbesc cu nimeni (…) Maria Olar mi-a dat paltonul ei și 2 zile mi-a dat mâncare. Eu nu am protestat, nu vreau să încurc la nimeni (…) Eu sunt un om simplu și lucrez la fermă zi și noapte (…) M-au întrebat oamenii de la protest de ce nu mă alătur de ei și le-am spus că ea nu-mi dă voie să vorbesc cu nimeni”, a spus doamna.
Întrebată dacă vrea să depună o plângere la poliție pe cele 2 persoane care au ținut-o forțat în frig și i-au promis că o vor ajuta, bătrâna a declarat că nu o va face pentru că are frați și rude în Moldova care ar putea pătimi în urma plângerii sale în adresa activiștilor civici. Unica ce-și dorește e să ajungă înapoi în Ucraina, să fie de ajutor familiei sale acolo.