Site icon sinteza.org

”Dacă nu l-a făcut mama cântăreț, mai bine îl făcea actor de comedie”. Promisiunile ”cinice” ale lui Igor Grosu

acum 0006 igor grosu 1920x1020 c default

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, promite cetățenilor țării majorări de salarii, pensii, dar și compensații, odată cu începerea sezonului rece a anului, pentru a putea face față prețurilor ridicate la consumul gazelor naturale, dar și a prețurilor ridicate la produsele agroalimentare, transmite Realitatea.

Pentru cetățenii de la sate, Grosu anunță că vor fi oferite lemne la un preț plafonat anumitor pături sociale defavorizate, pentru a-i ajuta să depășească șocul tarifelor ridicate la încălzire.

„Pentru cei de la sate vom veni cu un program de asigurare cu lemne. Acum toate Primăriile au primit indicații să prezinte informații care sunt păturile cele mai social vulnerabile, persoane singuratice, bătrâni și alte categorii, pentru a putea furniza lemne la un preț plafonat. Noi o să venim cu compensări, cu creșteri salariale și creșterea pensiei. Prima și cea mai importantă prioritate a noastră sunt oamenii”, a spus Grosu în cadrul întâlnirii acestuia cu locuitorii raionului Rezina.

Grosu a precizat că, pentru a fi realizate toate aceste obiective este nevoie „de pace” mai ales, ținând cont de „ceea ce se întâmplă în apropiere de noi – războiul din Ucraina”.

Amintim că, duminică, 24 iulie, Igor Grosu, și deputatul PAS, Radu Marian, au mers la raport în fața oamenilor, la Rezina, pentru oferi dare de seamă la un an de la preluarea guvernării de către PAS.

Exit mobile version