Un asteroid gigant, de două ori cât Empire State Building, este noul obiect de interes al NASA.
Joi, 28 aprilie, acesta ar urma să treacă pe lângă planeta noastră. Piatra spaţială are un diametru de 350 până la 780 metri şi va intra pe orbita planetei noastre la viteza de 37.400 km/h. Din fericire, acesta nu va intra în contact direct cu Pământul.
În cel mai apropiat punct, asteroidul va fi la 3,2 milioane de kilometri de Pământ, adică de 8 ori distanţa dintre planeta noastră şi Lună, scrie Science Alert. Deşi pare o distanţă considerabilă, în termeni cosmici este doar o „aruncătură de băţ”.
Asteroidul a fost descoperut în ianuarie 2008, de observatori de la Mt. Lemmon Skycenter din Arizona. Ultima dată când a trecut pe lângă planeta noastră a fost în martie 2015, iar data următoare când se va apropia va fi în mai 2029.

