Președintele Franței, Emmanuel Macron, nu consideră posibilă o procedură de aderare accelerată a Republicii Moldova la Uniunea Europeană.
Declarațiile în acest sens au fost făcute de Macron la o conferință de presă susținută astăzi la Palatul Versailles, pe tema rezultatelor obținute în cadrul summit-ului Uniunii Europene.
Amintim că la 3 martie curent, Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a semnat, împreună cu Președintele Parlamentului, Igor Grosu, și cu Prim-ministra Natalia Gavrilița, cererea de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană.
În discursul său de atunci, Președinta Maia Sandu a menționat că țara noastră contează pe susținerea instituțiilor europene, care au fost alături de Moldova la bine și la greu în ultimii ani. Potrivit șefei statului, împlinind aspirațiile europene ale cetățenilor noștri, Uniunea Europeană va arăta întregii lumi cât de mare e puterea democrației și libertății.
Ulterior, cererea de aderare a Republicii Moldova la UE a ajuns la Bruxelles. Anunțul în acest sens a fost făcut de Misiunea Republicii Moldova pe lângă Uniunea Europeană.
Ambasadoarea Republicii Moldova pe lângă Uniunea Europeană, Daniela Morari, a prezentat ambasadorului Philippe Léglise-Costa, reprezentant permanent al Franței pe lângă UE, cererea țării noastre de aderare la Uniunea Europeană.

