Mai mulți localnici din satul Rediul Mare, raionul Dondușeni, spun că din cauza radiației, la care ar fi supuși zilnic, nu mai pot rezista durerilor. Bătrâii este convinși că stația de telefonie mobilă 3G, aflată în prejmă, îi afectează grav sănătatea și nu mai știe unde să se mai ascundă de dușmanul invizibil.
Ei spun că undele emise de antenă ar fi de vină pentru tensiunea ridicată, durerile de oase și amețeli. Sătenii vor ca radiația electromagnetică de la ei din grădină să fie măsurată.
Prima și singura măsurătoare a radiației electromagnetice din acest sat, a fost efectuată acum zece ani, când a fost înălțată antena. După un deceniu, specialiștii au obținut o expertiză nouă din partea unui laborator pentru controlul câmpului electromagnetic. Specialistul a mers la fața locului și a făcut mai multe măsurări prin ogrăzile vecinilor. Ce necazuri cred sătenii că le-ar fi adus antena de telefonie mobilă 3G din sat.

