Site icon sinteza.org

Crucifixul de la MAI, nu va mai reveni la loc! Andrei Năstase a pierdut definitiv cauza privind revizuirea deciziei CA

Mitropolia SUPĂRATĂ pe CSJ că ar fi dispus scoaterea crucifixului instalat de Năstase la MAI

Crucifixul din sediul Ministerului Afacerilor Interne (MAI), nu va mai reveni în locul unde a fost instalat de către fostul ministrul în Guvernul Sandu, Andrei Năstase. O astfel de decizie a fost luată de Curtea de Apel Chișinău în cadrul ședinței din 3 februarie 2022.

Astfel, fostul ministru al Afacerilor Interne, Andrei Năstase, a pierdut definitiv și irevocabil cauza privind revizuirea deciziei Curții de Apel Chișinău din 20 iulie 2021, prin care s-a menținut hotărârea de dezinstalare a crucifixului pus cu mare fast în instituția laică a Ministerului Afacerilor Interne al Republicii Moldova.

Amintim că, crucifixul din sediul Ministerului Afacerilor Interne a fost scos la 20 noiembrie, anul trecut, și dus la Biserica ,,Sfântul Dimitrie cel Nou” din Capitală.

Anterior, Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove și-a exprimat îngrijorarea profundă față de decizia din 11 noiembrie a Colegiului civil, comercial și de contencios administrativ al Curții Supreme de Justiție, privind scoaterea crucifixului instalat în holul Ministerului Afacerilor Interne al Republicii Moldova. Într-un comunicat de presă, Biserica Ortodoxă din Moldova „califică o nedreptate fundamentală această decizie și sprijină reacțiile majorității cetățenilor Republicii Moldova în favoarea păstrării crucifixurilor în instituțiile publice”. „Prezența în spațiul public a unor simboluri fondatoare pentru civilizația creștină europeană – precum crucea – este utilă și necesară”, au spus reprezentanții Mitropoliei.

Exit mobile version