Site icon sinteza.org

Prețul gazelor a EXPLODAT în Europa, după anunțul Germaniei că Nord Stream 2 rămâne închis. Cât costă mia de metri cubi

pretul gazelor a explodat in europa dupa anuntul germaniei ca nord stream 2 ramane inchis

Prețurile la gaze pe piața europeană au crescut cu 11%, luni, 1450 de dolari per mia de metri cubi, ajungând la cel mai mare nivel din luna octombrie până în prezent, după ce șefa diplomației germane a anunțat că gazoductul Nord Stream 2 nu va putea funcționa în forma sa actuală pentru că încalcă legislația europeană, scrie noi.md.

Într-o declarație de duminică seară, Annalena Baerbock a spus că cele trei partide care formează guvernul german – social-democrații, verzii și democrații liberi – s-au pus de acord ca toate inițiativele pentru furnizarea de energie, inclusiv Nord Stream 2, să fie puse în acord cu legislația europeană în materie de energie.

„Acest lucru înseamnă că așa cum stau lucrurile în acest moment, acest gazoduct nu poate intra în funcțiune pentru că nu îndeplinește cerințele legislației UE în materie de energie”, a spus Baerbock.

Exit mobile version