Site icon sinteza.org

O piatră funerară dispărută de 146 de ani a fost găsită în bucătăria unei femei

O femeie folosea piatra funerară dispărută dintr-un cimitir de 146 de ani pentru a face pe ea caramele. Nu se știe cum a ajuns piatra funerară în posesia femeii, potrivit CNN.

După ce femeia a fost internată într-un centru pentru persoanele care suferă de Alzheimer, piatra a fost pusă pe un site de licitații. Un bărbat a recunoscut piatra ca provenind dintr-un cimitir din oraș și a luat legătura cu președintele Friends of Lansing’s Historic Cimeteries (FOLHC), Loretta S. Stanaway.

Stanway a explicat că familia a angajat un licitator, iar acesta, „în timp ce umbla printre lucruri, a văzut această bucată de marmură în bucătărie, a întors-o și a descoperit că este o piatră funerară. Familia i-a spus că o foloseau pentru a face caramele. Ei nu au putut spune cum sau când a ajuns acolo piatra funerară.”

Într-un final, s-a descoperit că piatra funerară a fost luată de pe mormântul lui Peter J. Weller, un bărbat care a murit în 1849 în Lansing, Michigan și a fost îngropat în cimitirul Oak Park. În 1875, mormântul lui Weller a fost mutat în Cimitirul Mount Hope, dar nu și piatra funerară.

Exit mobile version