Vitalie Dragancea către Maia Sandu: Semănând ură nu poți culege dragoste

OPINII

Într-o postare pe Facebook, Vitalie Dragancea, fostul consilier al prim-ministrului Ion Chicu, a făcut o declarație în adresa Maiei Sandu, după ce ar fi vizionat o imisiune cu participarea președintelui. Tot odată, acesta a venit cu cîteva recomandări:

”Președintele Maia Sandu (la o emisiune foarte comodă TV) tot mai mult o ia razna.“… Uneori mi se crează impresia …… Foarte greu e să obținem vaccin …”Lăsăm la o parte istoria cu obținutul vaccinului – nu are rost să căutăm bun simț unde nu-i.

Democrația în întelesul dnei Sandu se încadrează în modelul comunist: este opinia mea și opiniile greșite.

Dna Președinte Sandu, dacă nimeni din apropiați nu vă poate spune (e grea haina de iobag politic), v-o spune unul dintre cei care nu vor aproape de Dvs.

1. Nu împărțiți oamenii Moldovei în cei care vă plac, și în răi (ori roșii, ori alte culori care nu vă plac). În fața Constituției ei sunt egali inclusiv cu Dvs, iar Dvs aveți obligația să-i respectați și apărați.

2. Nu insultați oamenii pentru că fac ceva nu cum vreți Dvs. Aveți la îndemână un instrument – încercarea de a-i convinge și de a le câștiga încrederea. Dacă nu vă reușește – înseamnă că trebuie să vă împăcați.

3. A fi președinte al Moldovei nu înseamnă a fi peste cetățenii țării – înseamnă a fi între ei și cu ei. Înseamnă a-i primi diferiți cum sunt și a încerca să-i faceți mai buni.

4. Semănând ură nu poți culege dragoste.

5. Nu credeți că se vor uita toate vorbele aiurea în anticipate, ori la următoarele prezidențiale.

Și acum câteva spuse înțelepte (iar de la Iorga):Cel mai bun Președinte de Republică e o ‘Cultură morală’.Un om învățat are două datorii: să învețe continuu și să-i ajute pe alții să învețe.Înjosesc pe alții aceia care nu pot să se ridice pe sine” , se arată în postarea fostului consilier.

Vitalie Dragancea către Maia Sandu: Semănând ură nu poți culege dragoste
sinteza.org

Lasă un răspuns