Magistraţii Judecătoriei Chişinău cu sediul în sectorul Ciocana examinează demersul procurorilor din cadrul Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, care cer 30 de zile de arest pentru Viorel Morari, șeful suspendat al Procuraturii Anticorupție.
Viorel Morari este bănuit de exces de putere, fals în acte, reţinerea sau arestarea ilegală şi tragerea cu bună ştiinţă la răspundere penală a unei persoane nevinovate.
Avocatul lui Viorel Morari a solicitat magistraţilor ca şedinţa de examinare a demersului procurorilor privind aplicarea măsurii preventive să fie una publică, inclusiv cu accesul jurnaliştilor.
„Să aibă acces la această şedinţă, să cunoască argumentele neîntemeiate şi neprobate a procurorilor ca să îşi poată face concluzii obiective şi corecte. Toate învinuirile sunt nefondate, neîntemeiate şi nebazate pe niciun înscris probat.”
De cealaltă parte, procurorul care instrumentează cazul, Renata Anici, a menţionat că nu există niciun temei legal pentru ca şedinţa să fie una publică.
„În viziunea acuzării la etapa actuală sunt probe suficiente şi concludente pentru a înainta învinuirea faţă de persoana nominalizată şi inclusiv pentru aplicarea măsurii preventive.”
Într-un final, judecătorii au refuzat solicitarea avocatului, iar şedinţa s-a desfăşurat cu uşile închise. Potrivit Procuraturii Generale, pe lângă Viorel Morari a fost reținut și un angajat al Poliției de Frontieră, care în anul 2018 era ofițer de investigație în cadrul Direcției numărul 5 de la INI. Acesta urmează să fie audiat și recunoscut în calitate de învinuit. Totodată, în dosar figurează și şeful interimar al Serviciului Antidrog al Poliției de Frontieră, care acum o săptămână a fost pus sub învinuire pe aceleaşi capete de acuzare.Toți sunt bănuiţi că au comis ilegalităţi în dosarul proprietarilor unei reţele de benzinării, care, în 2018, au fost învinuiţi de spălare de bani şi evaziune fiscală. Doi ani mai târziu, aceştia au fost achitaţi. Cât despre al patrulea figurant, un fost procuror de la Anticorupţie, acesta nu a fost audiat, fiind infectat cu COVID-19. Viorel Morari a fost reținut în după amiaza zilei de ieri, iar acesta la telefon ne-a comunicat că reţinerea sa este ilegală.

