Parlamentarii se întunesc, luni, 7 decembrie, în ședință extraordinară. Unicul subiect din agenda deputaților este moțiunea simplă împotriva activității Ministerului de Interne, condus de Pavel Voicu.
Cu o oră înainte de ședința plenară, platforma parlamentară Pentru Moldova, din care fac parte deputații care au părăsit PDM, apoi Partidul Pro Moldova și cei din Partidul Șor, a anunțat că boicotează, motivând că acest punct din agenda deputaților este un „subiect ce se limitează strict la jocurile politice a doi rivali politici”.
Amintim că fracțiunea parlamentară Platforma DA a înaintat în ședința plenară de joi, 19 noiembrie, moțiune simplă asupra activității Ministerului Afacerilor Interne (MAI).
Deputatul Dinu Plîngău, cel care a prezentat motivarea de la tribuna Parlamentului, s-a referit la cazurile de sechestrarea a cetățenilor Republicii Moldova de către separatiști și în privința înregistrărilor telefonice în care sunt apar deputatul PSRM Corneliu Furculiță și ministrul de Interne Pavel Voicu, într-o aparentă tentativă de a mușamaliza un dosar penal.
Autorii moțiunii simple cer în mod de urgență inițierea următoarelor măsuri:
- Prezentarea unui raport cu privire la combaterea activității grupurilor paramilitare transnistrene;
- Elaborarea și prezentarea unei agende clare și coerente cu privire la instruirea angajaților MAI și măsurile de protejare a acestora în zonele de securitate;
- Elaborarea și prezentarea unui Plan de acțiuni concret cu privire la combaterea criminalității, asigurarea respectării legii, menținerii liniștii și ordinii publice, protecția și respectarea drepturilor și libertăților fundamentale ale omului”;
- Prezentarea unor explicații Parlamentului din partea conducerii MAI cu privire la înregistrările recente apărute în spațiul public, ce trezesc o bănuială rezonabilă a prezenței elementelor coruptibile la nivelul conducerii MAI.

